Belgian Malinois

Belgian Malinois

Owczarek belgijski malinois to średniej wielkości, dobrze umięśniony i silny pies o krótkiej sierści. Pies tej rasy jest czujny, inteligentny i bardzo aktywny, posiada silny instynkt stróżujący i obronny. Owczarek belgijski malinois wymaga doświadczonego opiekuna, gdyż nieodpowiednio wychowany może stać się reaktywny i bardzo problematyczny.

Activity

Activity

9/10

Care

Care

7/10

Health

Health

5/10

Longevity

Longevity

7/10

In this article you will learn:

Z tego artykułu dowiesz się:

Belgian Malinois - Description and appearance of the breed

Owczarek belgijski malinois to pies o harmonijnej, eleganckiej i dobrze umięśnionej sylwetce, mogący ważyć od 20 do 30 kg. Przedstawiciele tej rasy mają proporcjonalną głowę o dość płaskim czole i średniej długości pyska. Kufa owczarka belgijskiego malinois jest prosta, sucha i lekko zwężająca się ku czarnemu nosowi. Ciemnobrązowe oczy psa tej rasy są średniej wielkości, skośnie ustawione. Powinny mieć inteligentny, zdecydowany i żywy wyraz. Stojące uszy owczarka belgijskiego malinois są raczej małe, wysoko osadzone i spiczaste.


Tułów u psa tej rasy jest silny, mocny i prosty, o dobrze umięśnionym, nieznacznie opadającym zadzie i głębokiej klatce piersiowej. Ogon musi być długi, lekko zakrzywiony na końcu, ale nigdy zakręcony. Kończyny psa tej rasy są mocne, proste i dobrze umięśnione. Muszą pozwalać na żywy, swobodny ruch.


Owczarek belgijski malinois ma dwuwarstwową sierść złożoną z krótkiego włosa okrywowego i bardzo gęstego podszerstka. Na ogonie, kryzie i zadzie włos powinien być nieco dłuższy i gęstszy. W tej odmianie akceptowane jest umaszczenie płowe z czarną maską i czarnym nalotem.

Belgian Malinois

Belgian Malinois - Character and disposition

Pierwotnym przeznaczeniem rasy owczarek belgijski malinois była praca przy owcach. Pies tej rasy miał pilnować stada i pomagać w jego przepędzaniu. Owczarki te musiały być szybkie, zwinne, silnie przywiązane do opiekuna i bardzo podatne na szkolenie. Musiały też wykazywać silny instynkt obronny, dużą czujność i gotowość do obrony zarówno opiekuna, jak i jego dobytku.

Character

Owczarek belgijski malinois to pies bardzo oddany swojej rodzinie. Przywiązuje się do wszystkich domowników, jednak często wybiera jedną osobę, której jest najbardziej posłuszny. Pies tej rasy dość dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi, bywa jednak nerwowy i pobudliwy, dlatego jego zabawy z maluchami muszą zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.


W stosunku do obcych osób owczarek belgijski malinois jest nieufny i może traktować gości jak potencjalnych intruzów. Nie powinien jednak wykazywać niepotrzebnej agresji, a odpowiednio zapoznany z nową osobą może stać się przyjacielski. Czujność i instynkt obronny sprawiają, że pies tej rasy doskonale sprawdzi się w roli domowego stróża. Nie powinien jednak mieszkać w kojcu. Braki w kontaktach z domownikami i nieregularne spacery szybko odbiją się na psychice psa sprawiając, że stanie się on reaktywny, a nawet nieprzewidywalny.


Nerwowość i pobudliwość owczarków belgijskich malinois może sprawiać im trudność w komunikacji z innymi psami. Źle wychowany pies tej rasy może mieć skłonność do prowokowania awantur na spacerach, może również próbować polować na mniejsze od siebie czworonogi.


Odpowiednio zsocjalizowany owczarek belgijski malinois nie powinien jednak sprawiać takich problemów i może zamieszkać z drugim psem, szczególnie przeciwnej płci. Opiekun owczarka powinien więc zadbać o pozytywne skojarzenia z innymi czworonogami, na przykład podczas zajęć socjalizacyjnych prowadzonych przez doświadczonego specjalistę.

Disposition

Owczarek belgijski malinois to wyjątkowo aktywny pies, który potrzebuje nie tylko ogromnej dawki ruchu, ale także ciekawego zajęcia angażującego jego umysł i zmysły. Pozbawiony stymulacji pies tej rasy szybko stanie się sfrustrowany, a napięcie może wyładowywać w nieodpowiedni, a nawet niebezpieczny sposób. Wysportowany, dobrze umięśniony belg doskonale sprawdzi się w roli towarzysza dla biegacza czy rowerzysty, chętnie też wybierze się na długą wyprawę poza miasto.


Inteligentne i chętne do współpracy z człowiekiem owczarki belgijskie malinois uczą się niezwykle szybko, a odpowiednio prowadzone będą czerpać ogromną radość z wykonywania poleceń. Niektóre psy tej rasy mogą jednak łatwo się pobudzać i rozpraszać, dlatego przy ich szkoleniu należy wykazać się dużym wyczuciem i opanowaniem. W stosunku do belga nie należy stosować metod awersyjnych polegających na krzyku i karach, gdyż może to wzmagać reaktywność i prowadzić do agresji. Owczarka tego łatwo zmotywować do pracy pochwałami, zabawą i smakołykami.


Dobrze wyszkolony owczarek belgijski malinois sprawdzi się w takich sportach, jak obedience, agility, tropienie użytkowe i obrona sportowa.

Belgian Malinois - History of the breed

Owczarek belgijski malinois to rasa wywodząca się z belgijskich psów pasterskich służących do zaganiania owiec i bydła.

Beginnings

Belgijskie psy pasterskie prezentowały bardzo różny typ i znacząco różniły się rodzajem sierści. W ich hodowli stawiano bowiem nacisk tylko na zdolność do wykonywania powierzonej im pracy. Uważane były za psy prostych ludzi, dlatego nie przywiązywano do nich większej wagi. Dopiero gdy pod koniec XIX wieku psom tym groziło wyginięcie, zainteresowali się nią miejscowi hodowcy.

Breed development

W 1891 roku profesor Adolphe Reul z Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem przeprowadził badania nad populacją psów i wybrał 117 psów, które stały się podstawą do ujednolicenia i udoskonalenia rasy. W tym samym roku w Brukseli założono pierwszy klub owczarka belgijskiego - Club de Chien Berger Belge. Rasę podzielono na sześć grup różniących się rodzajem sierści i umaszczeniem.


W 1892 roku opracowano pierwszy wzorzec owczarka belgijskiego. Z czasem w odmianie krótkowłosej (malinois) zaczęto uznawać wyłącznie płowe umaszczenie z czarną maską. Hodowcy obawiali się, że ograniczenie to wpłynie negatywnie na użytkowość psów, dlatego zaczęto organizować konkursy i testy, by utrzymać wyjątkowy charakter psów.


Ostateczny podział owczarka belgijskiego na cztery odmiany wprowadzony został w 1956 roku, a krzyżowanie między nimi zostało zabronione.

Current status

Obecnie owczarek belgijski malinois to rasa wykorzystywana często w służbach mundurowych – między innymi w policji i straży granicznej. Odwaga, silny instynkt obronny, czujność i podatność na szkolenie czyni z belga doskonałego psa pracującego.


Cechy te występują jednak w połączeniu z dość dużą nerwowością i pobudliwością, dlatego rasa ta nie sprawdza się w roli domowego ulubieńca. Niestety wiele osób zachwyconych ogromną inteligencją tych owczarków kupuje je często bez znajomości potrzeb rasy. Owczarki belgijskie malinois utrzymywane przez niedoświadczonych opiekunów i traktowane jako kanapowce stają się reaktywne i niebezpieczne.

Belgian Malinois - Care and health

Belgian Malinois

Owczarek belgijski malinois nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Pies tej rasy jest wyjątkowo wytrzymały, choć może mieć genetyczne predyspozycje do niektórych problemów zdrowotnych. Belgi dobrze tolerują każdy rodzaj pożywienia, jednak pracujące osobniki mogą potrzebować specjalnie dobranej diety.

Care

Krótkowłosy, obdarzony bardzo gęstym podszerstkiem belg dość obficie linieje, dlatego należy go regularnie szczotkować. W okresie wymiany okrywy włosowej przydatny będzie odpowiednio dobrany furminator, na co dzień można natomiast czesać go szczotką pudlówką lub gumową rękawicą. Sierść owczarka belgijskiego malinois nie zbiera brudu – po spacerze wystarczy przetrzeć ją zwilżoną ściereczką lub wyczesać zaschnięte błoto włosianą szczotką.


Pies tej rasy nie wymaga częstych kąpieli. Opiekun powinien regularnie kontrolować stan oczu i uszu psa, a w razie potrzeby także skracać pupilowi pazury.

Health

Owczarek belgijski malinois to wytrzymały i odporny pies, który dobrze znosi każde warunki pogodowe i może dożyć w dobrym zdrowiu nawet 14 lat. Ze względu na swoją żywiołowość jest jednak dość podatny na wszelkiego rodzaju urazy.


Rasa ta wykazuje także predyspozycje do takich problemów zdrowotnych, jak:

Ryzyko pojawienia się u psa takich chorób można zmniejszyć, kupując szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Odpowiedzialni hodowcy wykonują swoim psom badania genetyczne i dopuszczają do rozrodu wyłącznie zdrowe psy, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo chorób u potomstwa.


Opiekun owczarka belgijskiego malinois powinien regularnie odwiedzać z psem lekarza weterynarii. Oprócz obowiązkowych szczepień warto przynajmniej raz do roku wykonywać psu profilaktyczne badania krwi.


Każdy belg przed rozpoczęciem intensywnych treningów powinien być także przebadany pod kątem dysplazji – nawet jeśli rodzice miotu byli wolni od tej choroby. W przypadku zauważenia u psa takich objawów, jak nawracająca kulawizna, pogorszenie jakości sierści czy zmętnienie oczu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Nutrition

Owczarek belgijski malinois może być narażony na potencjalnie śmiertelny skręt żołądka. Dlatego dzienną porcję jedzenia dla psa tej rasy należy podzielić przynajmniej na dwa posiłki podawane o stałych porach. Po jedzeniu belg powinien mieć zapewnione przynajmniej 30 minut odpoczynku.


Psy tej rasy nie wymagają szczególnej diety i dobrze tolerują każdy rodzaj podawanego im pokarmu. W żywieniu owczarka belgijskiego malinois stosować można zarówno gotowe karmy suche lub mokre, jak i dietę domową – gotowaną lub BARF. Trzeba przy tym pamiętać, że bardzo aktywne psy wymagają starannie dobranej diety o wysokiej zawartości pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego.


Niestety znaczna część diet domowych jest źle zbilansowana i nie dostarcza psu wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i rozwoju zdrowej masy mięśniowej. Długotrwałe stosowanie takiej diety poważnie odbije się na zdrowiu psa – szczególnie groźne będzie dla rosnących szczeniąt.


Alternatywą dla posiłków przygotowywanych przez opiekuna może być jedzenie oferowane przez psi katering – PsiBufet. Złożone wyłącznie ze świeżych składników najwyższej jakości posiłki powstają według receptur opracowanych przez doświadczonych dietetyków, dzięki czemu dostarczają psu składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.


Duża dawka mięsa i podrobów gotowanych na parze stanowi doskonałe źródło pełnowartościowego białka i zdrowego tłuszczu, które są źródłem energii dla aktywnego psa i dostarczają budulca dla mięśni. Posiłki PsiBufet nie zawierają zbędnych wypełniaczy, uzupełnione są natomiast dawką warzyw stanowiących źródło błonnika regulującego pracę jelit. PsiBufet dostępny jest w kilku wyjątkowo aromatycznych wariantach i może być podawany zarówno jako codzienny posiłek, jak i smaczna nagroda po zakończonym treningu.

Belgian Malinois - Trivia

Owczarek belgijski występuje w czterech odmianach, których nie wolno ze sobą krzyżować:

Good to know

Jeśli planujesz zostać opiekunem owczarka belgijskiego malinois, na te pytania warto znać odpowiedzi!